Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.  Dowiedz się więcej
4 sierpnia 2016
1de55c4014efa2f6937867e327e93d3f

Rzeszów: zieleń i plaża nową modą na dachach budynków

Coraz większa liczba dachów rzeszowskich budynków jest zagospodarowywana. Powstają na nich ogrody, a nawet… plaże. – Dachy z zielenią szybko wpisują się w nowoczesną infrastrukturę Rzeszowa – twierdzi Urząd Miasta w Rzeszowie, który pochwalił się tym, że ogrody na dachach stają się w mieście coraz bardziej atrakcyjne.

W Rzeszowie powstało już kilka inwestycji, których dachy urozmaiciły miejskie tereny zielone. Należą do nich m. in. dachy mieszkań należących do kompleksu SkyRes Developres, położonego pomiędzy ul. Lubelską, a ul. Warszawską, w samym centrum Rzeszowa.

Podobne, a zdaniem urzędników “innowacyjne rozwiązanie“, zostało zastosowane w Apartamentach Zamkowych Hartbex przy al. Kopisto.

Ratusz twierdzi, że ogrody na dachach mają niebagatelny wpływ na polepszenie mikroklimatu – wydziela się tlen i następuje redukcja dwutlenku węgla. Zieleń na dachach obiektów położonych w centrum Rzeszowa oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin.

– Dzięki roślinom rosnącym na dachach zmniejsza się ilość wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji. Zatrzymana woda paruje po pewnym czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Dachy, na których znajdują się ogrody, skutecznie redukują hałas w budynku. Są też dobrą izolacją termiczną – zimą zatrzymują ciepło, co przynosi oszczędności energii, a latem chronią przed nagrzewaniem – twierdzi rzeszowski magistrat.

Oprócz budynków mieszkalnych dachy są zagospodarowywane też w inny sposób. Centrum Handlowe Plaza na szóstym piętrze obiektu stworzyło Plażę na Dachu. Wysypano tam piasek, ustawiono palmy i leżaki. Goście mogą korzystać z boiska do siatkówki plażowej. Organizowane są koncerty oraz transmisje wydarzeń sportowych.

Więcej

Nasze placówki